Oscar 2010 - ohlédnutí

8. března 2010 v 5:59 | BANG
Letos jsem se opravdu přinutila vstát a rozhodla se napsat všechny zajímavé okamžiky z předávání cen Oscarů. Psala jsem to skutečně od těch dvou až do konce, do nějakých šesti...


Letošní dvaa osumdesátý ročník vládl "modrou" atmosférou. Byl to obrovský boj mezi filmy Avatar a Smrt číhá všude. Ještě vtipnější bylo, že mezi sebou soupeřil James Cameron se svou exmanželkou.

Půl hodiny před zahájením byly záběry na Červený koberec. Objevilo se zde mnoho hvězd (u půlky jsem byla fakt fascinovaná, co tam dělají, jako např. nádhery ze ságy Stmívání), a nejlepší, na co se čeští komentátoři zmohli u popisu postav bylo, že na hlavě mají vlasy ;) Kdo mě asi tak nejvíc zaujal s oblečením byla Zoe Saldana, představitelka Ney'tiri z Avataru, nebo Jen Lopez se zajímavým tvarem šatů. Mezi muži dominoval Morgan Freeman (náš Lucius Fox z Rytíře).

Avatar si skutečně získal srdce všech, hlavně Bena Stillera. Ten totiž přišel vyhlašovat cenu za Nejlepší masky (Make-up) s úplně modrým obličejem a vrcholem byl jeho dvoumetrový ocas přivázaný na udici, aby s ním někdo v zákulisí mohl pohybovat. Dokonce vyhlašoval v jazyce Navi. Jeho první věta byla v překladu: V zákulisí to vypadalo jako dobrej nápad.

ben-stiller-avatar

Dalším takovým okamžikem byl hned začátek. Oba moderátoři překypovali veselými průpovídkami a zmiňovali různé osobnosti sedící v hledišti. Ve chvíli, kdy spatřili Jamese Camerona, unisono si z kapsy vytáhli 3D brýle na nasadili si je. V tu chvíli kolem nich začaly létat semínka z posvátného stromu Eiwy. Načež jeden z moderátorů Steve Martin vytáhl sprej nejspíš proti hmyzu a semínka měla útrum.

Opět byl zmíněn Temný rytíř. Aby všichni rozuměli tomu, co znamená mix zvuku, ukázali sestřihy právě z tohoto filmu a názorně na něm předvedli svou práci. Zajímavé je, že takový sestřih videí jsme nemohli vidět ani na bonusovém DVD k filmu.

Fandila jsem hodně Maggie Gylenhaal. Byla totiž nominovaná na herečku ve vedlejší roli. Bohužel ji ale porazila Mo'Nigue s filmem Push. Neviděla jsem to, ale podle ukázek to vypadá na nějaký doják (v dobrém slova smyslu), při kterém se objeví slzy v očích a cena je na světě.

In Memoriam
Vzpomínáni byli i zemřelí herci, herečky, scénáristi apod. Objevila se tu Brittany Murphy, Patrick Swayze, B. E. Disney a dokonce i Michael Jackson. Všechny sestřihy se konaly za doprovodu kytary a zpěváka, jehož jméno sem zapomněla ;)


Zajímavé bylo představení tance na hudbu nominovaných autorů. Hans Zimmer se Sherlockem Holmesem bodoval, break dance na film Smrt číhá všude byl trochu mimo, představení tanečníků na film Vzhůru do oblak bylo nápadité, ale ani to nestačilo na skvělé představení na hudbu Jamese Hornera z Avataru, kde tanečníci předváděli něco podobného jako taneční kreace domorodců. Překvapením ale bylo, že nezískal sošku. Porazil ho film Vzhůru do oblak a může si připsat další čárku.

Další zajímavou ukázkou bylo natáčení vizuálních efektů. Byl nominován film District 9, Star Trek ale neočekávaně to vyhrál Avatar. A zaslouží si to. Hlavní dík na tomhle všem ale určitě patří přímo Cameronovi, z jehož mozku ten nápad pochází.Neanglicky mluvící film vyhrál El Secreto de sus ojos. Tady si člověk čím dál víc všímá, že Oscaři vlastně nejsou celosvětovou záležitostí, takže pokud jste Čech a nehrajete v americky mluvícím filmu, téměř nemáte šanci v běžných kategoriích.

Cenu za nejlepší mužský výkon bohužel Morgan Freeman nedostal. Porazil jej Jeff Bridges. Chudák Morgan potom vypadal trochu rozmrzele...

Při vyhlašování nejlepšího výkonu herečky se Meryl Streepová tvářila celou dobu, že to má v kapse (aspoň mi to tak přišlo), ale nakonec Oscara dostala Sandra Bullock, což je celkem velká ironie, protože letos získala cenu i za nejhorší výkon :D

Posledními dvěma kategoriemi zbyly nejlepší režie a nejlepší film. Poprvé v historii by se mohla stát nejlepší režisérkou žena. Porazí ale Camerona, tak dokonalého režiséra v mnoha ohledech? Taky se může stát, že oba dva strčí do kapsy jiný režisér. Nakonec Oscara dostala skutečně Kathryn Bigelow za Smrt číhá všude.

Momentálně by byl stav 4:3 pro Smrt číhá všude. Přichází poslední vyhlašování - nejlepší film roku. Věřím, že Avatar dorovná. Nejlepší film vyhlašuje Tom Hanks.

Nakonec je stav 5:3. Nejlepší film je skutečně SMRT ČÍHÁ VŠUDE. Doufala jsem, že Avatar získá více Oscarů, ale i tři jsou obrovský úspěch ;)

Teda, předávání skutečně stálo zato (i přes čím dál víc častější na natahující se reklamy), kulisy byly nádherně připravené, moderátoři byli většinou vtipní, všem hvězdám to velice slušelo a jediným zklamáním je pro mě neocenění Imaginária. Tak a já valím do školy, kde budu totálně nepoužitelná :D:D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 8. března 2010 v 14:42 | Reagovat

Tak to bylo hezké počtení :-) Budu se asi muset na YouTube poohlédnout po nějakých těch záběrech, třeba ta taneční vystoupení mě docela lákají :-D Sandra Bullock zaválela no :-D A to Blind Side bych moc chtěla vidět :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama