Terry Gilliam o Imaginariu, Heathovi a premiérách

6. října 2009 v 22:17 | BANG
Starší rozhovor, který jsem teď nějak "vygooglila" na internetu :) Je to konkrétně ze stránek MF DNES.Původně Imaginárium na programu festivalu bylo. Proč zmizelo?

Protože ještě nemělo premiéru, takže ho producenti stáhli, chtějí to mít pod kontrolou. Mně by to nevadilo, já bych ho přivezl rád, Česko je mé oblíbené místo na planetě. Pokaždé jsem tady ožil, i když při natáčení Grimmů dělali producenti potíže.


Ale v Cannes už jste film představil, byť londýnská premiéra bude až v říjnu, stejně jako krátce poté i česká.

Od Cannes si producenti slibovali dohodu o americké distribuci a teď se jim asi zdálo, že Písek by v tom nepomohl - nevím, jak k tomu došli. Se Státy je smlouva na spadnutí a film jde i do Ruska. Jeden z šéfů firmy je Rus, má dům v Karlových Varech. Mít dost peněz, taky bych si hned koupil celé Vary, ale nemám.

Imaginárium znamená poslední nedokončenou roli skvělého herce Heathe Ledgera. Jaký to byl člověk?
Úžasný, lepšího nenajdete. Štědrý, plný života a jako herec neznal hranice. U Grimmových jsme si dokonale rozuměli, osvobodil se tu od věcí, které ho táhly zpět, navíc se stále zlepšoval jako komik. Točil bych s ním bez obav cokoli kdykoli.

Smutek jste na něm nepozoroval?

Ne, nikdy ani stín depresí. Byl takový živoucí, opravdový - když zemřel po požití prášků na spaní, bylo to naprosté překvapení. Dodnes to nechápu, nedává mi to smysl.

Jak vás napadlo rozdělit Ledgerovu roli mezi tři jeho kolegy?

To nebyl můj nápad, já jsem chtěl po jeho smrti film prostě zastavit. Jenže od dcery-producentky po kameramana mě všichni přesvědčovali, že musíme pokračovat. Náhradníka jsem nechtěl, ale Ledgerova postava třikrát projde magickým zrcadlem, takže jsem zavolal třem hercům. Nejdříve Johnnymu Deppovi: Pomůžeš mi? Jasně, vždycky, řekl Depp. Potom přibyli ještě Colin Farrell a Jude Law, vesměs Ledgerovi přátelé. Chtěl jsem, aby to bylo jako v rodině. I když jsme museli měnit plány, protože už točili jinde, udělali to.

Zmínil jste Deppa, s nímž jste kdysi začal a nedokončil svůj vysněný projekt Muž, který zabil Dona Quijota. Je pravda, že ho obnovíte?

Ano, ale už bez Deppa, nemá čas. Přepsali jsme scénář, na jaře začneme natáčet, teď tipuju herce - ale Michael Palin, jak se záhadně objevilo na internetu, to nebude. Byl to trapas, když volal, zda s ním počítám.

Nebudete točit zase u nás?

Ne, Don Quijote chce přece jenom Španělsko. Ale až budu dělat Švejka, tak jedině v Česku.

Písecký festival se letos věnuje vašemu oblíbenci Franzi Kafkovi. Co byste s Kafkou probíral u piva?

Nasmáli bychom se, Kafka měl smysl pro humor, najde se i v nejtemnějších místech jeho díla. Zajímalo by mě, jaký opravdu byl - podle mě jen předstíral, že je paranoik.

Vy to taky předstíráte?

U mě to bude asi reakce na to, že jsem skoro rok dělal v reklamě. Třeba kampaň na polévku ve stylu Anonymních alkoholiků nebo upoutávky na filmy Universalu, které jsem nenáviděl. Odveta přišla, když mi Universal rok nechtěl uvést Brazil.

Teď už jste slavný, sbíráte ceny...
... což značí stáří. A manželka nesnáší, že je pořád tahám z festivalů. Asi si z trofejí sestavím rakev.

Můžete je prodávat.
To je nápad! Vydělám si, žena bude ráda, že je uklizeno, a já zavolám Scorsesemu - Marty,
Oscara ti sice dali, ale na cenu z Písku nemáš!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 7. října 2009 v 9:07 | Reagovat

Na konci velmi vtipný rozhovor :-D :-)
Taky ale chudák, když musí pořád odpovídat na otázku týkající se poslední nedokončené role Heatha... Chápu ji, ale stejně... :-)

2 Lila Lila | Web | 7. října 2009 v 20:17 | Reagovat

to o heathovi řekl moc pěkně:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama